Ciolacu: România pierde mai mult din evaziune decât atrage fonduri europene!

Ciolacu: România pierde mai mult din evaziune decât atrage fonduri europene!
30 de miliarde de euro scăpa printre degetele statului ineficient
România pierde anual din evaziunea fiscală mai mult decât atrage din fonduri europene. Este statistica bombă prezentata de liderul PSD, Marcel Ciolacu, în emisiunea lui Victor Ciutacu, argument forte că un stat puternic are de unde aduce banii necesari pentru nevoile românilor. Radarul mărfurilor și digitalizarea comerțului ar putea să aducă la buget cele 24 de miliarde de euro, evaziune fiscală calculată de Comisia Europeană, la care se adaugă 6 miliarde de euro, TVA necolectat la bugetul de stat. În consecință, radarul mărfurilor, informatizarea văilor și a comerțului sunt surse serioase de finanțare pentru bugetul de stat, iar presedintele PSD a dat asigurări că ele sunt cuprinse în programul de guvernare și vor fi ooerationalizate în viitorul imediat.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 17:37 - Alexandra Păcuraru cheamă dobrogenii în fața Catedralei din Constanța. ”Ce se întâmplă azi cu Călin Georgescu este o execuție politică”
- 07:20 - China cere SUA să elimine taxele vamale unilaterale după decizia Curții Supreme
- 06:49 - Ilie Bolojan, discuții decisive cu șefa Comisiei Europene pentru banii din PNRR: sunt în joc 231 milioane de euro
- 19:44 - Daniel Băluță anunță noapte albă pentru echipele din Sectorul 4
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News
_3160d431a9.webp)







_4f88515c25_a3b9209761.webp)


