Președintele PSD susține în continuare boicotarea Austriei

Președintele PSD susține în continuare boicotarea Austriei
Eșecurile sunt orfane, repetă Marcel Ciolacu
Îmi mențin părerea că România trebuie să-și exercite dreptul de veto de fiecare dată când se decide asupra intereselor de stat ale Austriei. Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a ieșit ferm și consecvent la scurt timp după ce președintele, Klaus Iohannis, a cerut public încetarea boicotului împotriva statului care a blocat accesul României în Spațiul Schengen. Liderul social democrat l-a contrazis pe președinte, dar a motivat că fiecare are dreptul la opinie și a adăugat că șeful statului are atribuții prin Constituție în ceea ce privește politica externă a României.
În ciuda reacției rapide și clare, opinia președintelui principalului partid rămâne doar o opinie atâta vreme cât ea nu este dezbătută în forurile de conducere ale partidului și nu are consecințe in plan acțional.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 17:37 - Alexandra Păcuraru cheamă dobrogenii în fața Catedralei din Constanța. ”Ce se întâmplă azi cu Călin Georgescu este o execuție politică”
- 07:20 - China cere SUA să elimine taxele vamale unilaterale după decizia Curții Supreme
- 06:49 - Ilie Bolojan, discuții decisive cu șefa Comisiei Europene pentru banii din PNRR: sunt în joc 231 milioane de euro
- 19:44 - Daniel Băluță anunță noapte albă pentru echipele din Sectorul 4
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News
_3160d431a9.webp)







_4f88515c25_a3b9209761.webp)


