Sorin Grindeanu asigură cea mai mare investiție a Aeroportului Timișoara

grindeanu-aeroport-tm
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii, a fost prezent, vineri, 4 noiembrie, pe șantierul de pe aeroport, pentru a da simbolic startul lucrărilor. Este cea mai mare investiție de la construcția Aeroportului, zice ministrul transporturilor, conform Ziua de vest. Terminalul va avea o finanțare de 184 de milioane de lei, jumătate fiind din fondurile europene.
“Este cel mai mare contract semnat vreodată de Aeroportul Timișoara. Este parte a procesului de modernizare a aeroportului din Timișoara, pentru că mai sunt și alte proiecte importante. Eu îmi doresc mai mult ca cei care lucrează să se încadreze în termene, astfel încât la finalul anului viitor recepția acestei lucrări. Și mai îmi doresc ceva. Ca acest terminal de plecări să fie un terminal folosit pentru plecări în spațiul Schengen, iar noi să nu mai avem nevoie de vamă. Îmi doresc ca această nouă investiție să fie una de folos aeroportului, să ajute la dezvoltare, iar constructorul să se țină de termenele asumate. Mai avem la Ministerul Transporturilor cu acest constructor, nu am niciun fel de semn de întrebare, s-au ținut de termenii asumați. Optimismul de început este prezent”, a declarat Sorin Grindeanu.
Citește și:
- 07:20 - China cere SUA să elimine taxele vamale unilaterale după decizia Curții Supreme
- 06:49 - Ilie Bolojan, discuții decisive cu șefa Comisiei Europene pentru banii din PNRR: sunt în joc 231 milioane de euro
- 19:44 - Daniel Băluță anunță noapte albă pentru echipele din Sectorul 4
- 19:40 - Incident aviatic în Capitală: un avion care zbura spre Egipt revine de urgență la sol
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News







_4f88515c25_a3b9209761.webp)



